Land Rover Defender 110 Hard Top: pevná střecha pro náročné pracovní nasazení

Land Rover Defender 110 Hard Top je úžitková verze modelu Defender určená pro pracovné nasadenie. Zachováva robustnú konštrukciu, pohon všetkých kolies a terénne schopnosti klasického Defendera, no namiesto zadných sedadiel ponúka veľký uzavretý nákladový priestor. Ide o vozidlo určené pre firmy, technické služby alebo remeselníkov, ktorí potrebujú kombináciu terénneho auta a praktického pracovného vozidla.

Hlavné vlastnosti a využitie

Max. Model Land Rover Defender 110 Hard Top je najvhodnejší pre firmu, ktorá potrebuje trojmiestne pracovné 4×4 s väčším nákladným priestorom a ťažnou kapacitou 3 500 kg. Autofilter uvádza cenu od 80 504 €, rozmery 5 018 × 2 008 × 1 972 mm a prevádzkovú hmotnosť 2 424 kg. Model by mal zvážiť opatrne najmä rodina, čisto mestská prevádzka alebo podnikateľ, ktorému viac vyhovuje klasická dodávka s bočnými posuvnými dverami.

Prémiové materiály ani výkon nevyvážia nevhodný priestor, spotrebu alebo spôsob nabíjania. Ide o trojmiestne úžitkové vozidlo, takže rodinné použitie a preprava ďalších cestujúcich neprichádzajú do úvahy. Samotný katalógový objem nestačí: vezmite detské sedačky, kočík alebo batožinu a overte nakladaciu hranu, tvar otvoru aj priestor za vodičom.

Dĺžka nad päť metrov sťažuje otáčanie a parkovanie; pred kúpou treba zmerať garáž, bránu aj pracovné prejazdy. Vyskúšajte vlastnú garáž, parkovací dom, otáčanie v úzkej ulici a výhľad pri cúvaní. Autofilter uvádza diesel D250 183 kW, pohon 4×4 a osemstupňový automat. Výkonnostne ide o zrýchlenie 0 - 100 km/h za 8,3 s.

Objem a praktické riešenia nákladu

Oproti verzii 90 prináša 1 719 litrov nákladného priestoru; príplatok je malý, rozhoduje obratnosť a potrebná dĺžka. Porovnajte verzie pri rovnakej výbave a v konkrétnej cenovej ponuke. Autofilter uvádza batožinový priestor nákladný priestor s objemom 1 719 litrov. Litre neukazujú tvar otvoru, výšku pod roletou, rovinu po sklopení operadiel ani miesto na káble a povinnú výbavu. Pri maximálnej hmotnosti brzdeného prívesu stránka uvádza 3 500 kg. Hodnotu overte pre konkrétnu motorizáciu, výbavu a ťažné zariadenie v dokumentácii vozidla.

Do zaťaženia započítajte posádku, batožinu aj zvislé zaťaženie; pri elektrifikovanom aute sledujte vplyv na spotrebu a dojazd. Hlavným kompromisom je, že jeho výrazná prednosť má aj cenu v podobe rozmerov, hmotnosti, spotreby, priestoru alebo zložitejšej techniky. Spíšte si tri najčastejšie situácie počas roka a posúďte ich samostatne. Naložte typické vybavenie, skontrolujte rozmery vstupu, upevnenie nákladu, výhľad, nosnosť a komfort na diaľnici.

Prevádzkové skúsenosti a jazdné vlastnosti

Nastavte si sedadlo, klimatizáciu, telefón, navigáciu a asistenčné systémy bez pomoci predajcu. Po kúpe môže prekážať výhľad, dotykové ovládanie, veľké kolesá, rozmery, spotreba alebo nesprávne zvolený pohon. Cielená skúška je dôležitejšia než prvý dojem. Overte tri možné slabiny počas parkovania, na nerovnej ceste, pri diaľničnom tempe a po zotmení. V zime rátajte s vyššou spotrebou, dlhším zahrievaním a väčším významom kvalitných pneumatík. Pohon 4×4 pomáha pri rozjazde, ale neskracuje brzdnú dráhu a nenahrádza zimné pneumatiky. Overte vyhrievanie, odmrazovanie, svetlá, prípadný predohrev a cenu zimnej sady v schválenom rozmere.

Výbava a príslušenstvo

Znovu overte cenu, motor, výbavu, termín dodania, záruku, servisný plán, registračný poplatok, homologizované hmotnosti a príslušenstvo. Autofilter je podklad na predvýber; záväzná je konkrétna ponuka a dokumentácia vozidla. Všetky dohodnuté prvky si nechajte potvrdiť písomne. Je hodnotný pre náročnú prácu v teréne a s prívesom, ale prevádzkové náklady sú vyššie než pri bežnej dodávke. Cena „od“ nemusí zahŕňať požadovaný motor, farbu, kolesá, kamery, svetlá ani financovanie. Autofilter uvádza výbavy S a X-Dynamic SE. Najrozumnejšia je tá, ktorá pridáva prvky používané denne: kvalitné svetlá, kameru, adaptívny tempomat, vyhrievanie a pohodlné sedadlá. Príplatok za výkon má zmysel pri častom diaľničnom jazdení, plnom zaťažení, ťahaní alebo vedomej kúpe športového charakteru. Ak jazdíte pokojne a prevažne v meste, základnejšia verzia môže byť príjemnejšia aj lacnejšia. Rozdiel si nechajte naceniť pri rovnakej výbave. Otvorte modelovú stránku na Autofilter.sk, porovnajte motorizácie a výbavy a vyžiadajte si konkrétnu ponuku. Potom absolvujte jazdu na vlastnej trase a do jednej tabuľky zapíšte cenu, priestor, spotrebu, poistenie, servis a tri osobné kompromisy pri každom finalistovi. Pri modeli Land Rover Defender 110 Hard Top porovnávajte vždy rovnakú motorizáciu a konečnú výbavu.

Porovnanie verzí a technické údaje

Přestože na trhu existuje mnoho možností, pokud potřebujete dodávku s pohonem všech kol, v sektoru užitkových terénních vozidel jich tolik na výběr není. Land Rover nabízí Defender Hard Top ve dvou karosářských verzích, 90 a 110. Defender 90 Hard Top je dlouhý 4,32 metru (bez rezervní pneumatiky, která je namontována na zadních dveřích), oproti 4,76 metru u verze s dlouhým rozvorem. Maximální objem zavazadlového prostoru dosahuje 1 355 litrů u modelu 90 a 2 059 litrů u modelu 110. Oba modely disponují úložnými řešeními, jako je zcela rovná přepážka po celé výšce. Součástí jsou také háčky, až šest upevňovacích bodů a odolné gumové rohože. Další bezpečný úložný prostor pod karoserií nabízí až 58 litrů prostoru a dalších 155 litrů je k dispozici pod nohama cestujúcich. Defender Hard Top má boční výklopné zadní dveře pro přístup do zavazadlového prostoru.

A k dispozici je verze D250 s Maximálním výkonem 249 koní a maximálním točivým momentem 570 Nm, čo zajišťuje dostatočnú silu pre každodennú jazdu i náročný terén. Konkrétně hloubka brodění dosahuje 85 cm (o 5 cm více s pneumatickým odpružením). Standardní a doplňková výbava zahrnuje tempomat, klimatizaci, 3D kameru, multimediální systém Pivi Pro, alarm, LED světlomety, 18palcová ocelová kola a dešťové senzory.

land rover defender 110 hard top interior cargo space

Informačné poznámky o spotrebě a dostupnosti

Uvedené hodnoty spotřeby paliva a emisí CO2 sú hodnoty zistené podľa nariadenia EU 2017/1151 v platnom znení na základe WLTP cyklu. Tieto hodnoty slúžia len ako ukazovateľ a iba na porovnaní jednotlivých modelov vozidiel. Spotreba paliva a emisie CO2 sa môžu líšiť podľa konfigurácie výbavy. Upozorňujeme na možné zmeny v dôsledku nedostatku polovodičov a výbavy na zákazku, čo môže ovplyvniť dostupnosť a termíny dodania.

Vysvetlenie: Defender Hard Top ponúka aj bezpečné odkládací priestory, bočné výklopné dvere a robustnú konštrukciu, ktorá umožňuje prevádzku v náročných podmienkach a s prívesom až 3 500 kg.

Land Rover Hunt Club Defender 110 Hard Top (15secs)

Land Rover Hunt Club Defender 110 Hard Top (15secs)

Technické parametry v skratke

  • Karoséria: 110 Hard Top, 4x4, 5 miest
  • Motor: D250 diesel, 249 HP, 570 Nm
  • Objem nákladového prostoru: 1 719 litrov (verzia 110)
  • Ťažné zariadenie: do 3 500 kg
  • Úložné priestory: 58 litrov pod karosériou, 155 litrov pod nohami cestujúcich
  • Rozmery: dĺžka 4 76 m, šírka 2 008 mm, výška 1 972 mm
ParametrHodnota
Dĺžka4,76 m
Objem nákladného priestoru2 059 L (110)
Ťažná kapacita3 500 kg
MotorD250, 249 HP, 570 Nm

Defender Hard Top ponúka tiež sériu doplnkového príslušenstva, ktoré rozširujú možnosti cestovania a expedícií, ako sú výsuvný střešní žebřík a střešní stan s kapacitou až pre dve osoby a nosnosťou strechy až 300 kg. Stan má dĺžku 2,3 m, šírku 1,3 m a výšku 1,5 m, s pohodlným matracom a LED osvetlením.

defender 110 hard top accessories roof tent

Záver bez závěrečného zhrnutia

Land Rover Defender 110 Hard Top predstavuje kombináciu terénnej výkonnosti a praktického nákladného priestoru. Je ideálnou voľbou pre firmy a remeselníkov, ktorí potrebujú spoľahlivý 4×4 s dostatočným objemom pre náklad a ťažné zariadenie pri jazdách mimo asfalt. Dôležité je pri výbere porovnať rovnakú motorizáciu a konečnú výbavu medzi jednotlivými ponukami a dôkladne otestovať pri jazde na vlastnej trase.

tags: #defender #110 #pevna #strecha